czwartek, 6 listopada 2014

Budowa komputera.

Obudowa:

to najczęściej metalowa (stalowa lub aluminiowa) z elementami plastikowymi zamknięta skrzynka w formieprostopadłościanu, umożliwiająca umieszczenie i zamocowanie najważniejszych elementów komputera.


Płyta główna:

obwód drukowany urządzenia elektronicznego na którym montuje się najważniejsze elementy,
 umożliwiając komunikację wszystkim pozostałym komponentom i modułom.

 



Procesor z wentylatorem: 

urządzenie cyfrowe sekwencyjne, które pobiera dane z pamięci, interpretuje je i wykonuje jako rozkazy. Wykonuje on ciąg prostych operacji (rozkazów) wybranych ze zbioru operacji podstawowych określonych zazwyczaj przez producenta procesora jako lista rozkazów procesora.



Pamięć RAM:

podstawowy rodzaj pamięci cyfrowej. Choć nazwa sugeruje, że oznacza to każdą pamięć o bezpośrednim dostępie do dowolnej komórki pamięci (w przeciwieństwie do pamięci o dostępie sekwencyjnym, np. rejestrów przesuwanych), ze względów historycznych określa ona tylko te rodzaje pamięci o bezpośrednim dostępie, w których możliwy jest wielokrotny i łatwy zapis, a wyklucza pamięci ROM (tylko do odczytu) i EEPROM których zapis trwa znacznie dłużej niż odczyt, pomimo iż w ich przypadku również występuje swobodny dostęp do zawartości.

 


Twardy dysk:

rodzaj pamięci masowej, wykorzystujący nośnik magnetyczny do przechowywania danych. Nazwa "dysk twardy" wynika z zastosowania twardego materiału jako podłoża dla właściwego nośnika, w odróżnieniu od dyskietek, w których nośnik magnetyczny naniesiono na podłoże elastyczne.



Napęd optyczny CD, DVD:

jest to urządzenie, które za pomocą wiązki lasera odczytuje lub zapisuje dane na tzw. nośnikach optycznych.



Kable przyłączeniowe:

służą do przyłączania w środku komputera np. ( karty graficznej )




Gniazda urządzeń zewnętrznych:

służą do podłączania urządzeń zewnętrznych jak np. ( słuchawek, kablów usb )